Вітамін В1, тіамін або тіамін, дає змогу організму використовувати вуглеводи як енергію. Він необхідний для метаболізму глюкози і відіграє ключову роль у нервовій, м'язовій і серцевій діяльності.
Вітамін B1 є водорозчинним вітаміном, як і всі вітаміни комплексу B.
Вітаміни класифікуються за матеріалами, у яких вони розчиняються. Деякі розчиняються у воді, а інші розчиняються в жирі. Водорозчинні вітаміни проникають через кровотік. Усе, що організм не використовує, виводиться із сечею.
М'ясо, риба і злаки є хорошим джерелом вітаміну В1.
У зовнішніх шарах і зародках злаків, а також у дріжджах, яловичині, свинині, горіхах, цільнозернових і бобових міститься висока концентрація вітаміну В1.
Фрукти та овочі, які містять B1, включають цвітну капусту, апельсини, яйця, картоплю, спаржу і капусту.
Інші джерела включають пивні дріжджі та патоку.
Сухі сніданки та продукти з білого борошна або білого рису можуть бути збагачені вітаміном В.
Например, в Европейском Союзе и Соединенных Штатах люди получают около половины своего потребления витамина В1 в продуктах, которые естественным образом содержат тиамин, в то время как остальная часть поступает из продуктов, обогащенных витамином.
Нагрівання, приготування та обробка продуктів, а також кип'ятіння їх у воді руйнують тіамін. Оскільки вітамін B1 розчинний у воді, він розчиняється у воді для приготування їжі. Білий, не збагачений рис міститиме тільки одну десяту частину тіаміну, доступного в коричневому рисі.
Один ломтик хлеба из цельной пшеницы содержит 0,1 мг или 7 процентов суточной нормы. Сыр, курица и яблоки не содержат тиамина.
Людям необхідний постійний запас вітаміну В1, оскільки він не зберігається в організмі. Це має бути частиною щоденного раціону.
Переваги
Вітамін B1, або тіамін, допомагає запобігти ускладненням у нервовій системі, мозку, м'язах, серці, шлунку та кишечнику. Він також бере участь у надходженні електролітів у м'язові та нервові клітини і з них.
Це допомагає запобігти низці захворювань, які пов'язані з порушеннями роботи серця, нервів і травної системи.
Пацієнти, які можуть отримувати тіамін для лікування низького рівня вітаміну В1, включають пацієнтів із периферичним невритом, який являє собою запалення нервів поза головним мозком, або пелагрою.
Деякі спортсмени приймають добавки з тіаміном, щоб підвищити свою працездатність.
Люди з виразковим колітом, діареєю і поганим апетитом також можуть отримувати тіамін. Тим, хто перебуває в комі, можуть бути зроблені ін'єкції тіаміну.
Інші умови, в яких добавки тіаміну можуть допомогти, включають:
• СПИД
• стоматит
• катаракта
• глаукома та інші проблеми із зором
• мозочковий синдром, тип ураження головного мозку
• рак шийки матки
• діабетичний біль
• стрес
• хвороба серця
• заболевание почек у больных сахарным диабетом 2 типа
• морская болезнь
• ослаблена імунна система.
Не всі з цих застосувань були остаточно підтверджені дослідженнями.
Симптоми дефіциту
Дефіцит вітаміну B1 зазвичай призводить до авітамінозу, стану, який характеризується проблемами з периферичними нервами і виснаженням.
Може розвинутися втрата ваги й анорексія.
Можуть бути психічні проблеми, зокрема сплутаність свідомості та короткочасна втрата пам'яті.
Сколько витамина В1 нам нужно?
У США рекомендована добова норма (RDA) тіаміну, що приймається всередину, становить 1,2 мг для чоловіків і 1,1 мг для жінок віком старше 18 років. Вагітні або жінки-годувальниці будь-якого віку повинні споживати 1,4 мг щодня.
Хто схильний до ризику дефіциту В1?
Люди з поганою дієтою, раком, «ранковим нездужанням» під час вагітності, баріатричною хірургією і гемодіалізом схильні до ризику дефіциту тіаміну.
Люди, які регулярно вживають алкогольні напої в надлишку, можуть відчувати дефіцит, оскільки вони можуть не засвоювати тіамін з їжі.
Синдром Верніке-Корсакова - це захворювання, яке вражає людей із хронічним алкоголізмом. Це пов'язано з нестачею тіаміну, і це може бути смертельним, якщо не лікувати.
Люди с синдромом Вернике-Корсакова и те, кто отказывается от алкоголя, могут получать инъекции тиамина, чтобы помочь им восстановиться.
Інші захворювання, такі як ВІЛ, можуть знизити поглинання поживних речовин, і це може призвести до дефіциту вітаміну B1.
Функція
Усі вітаміни групи В розчинні у воді. Вони допомагають перетворювати вуглеводи, жири та білки на енергію або глюкозу.
Вітаміни групи В необхідні для підтримання здоров'я печінки, шкіри, волосся та очей. Вони також відіграють роль у нервовій системі, і вони необхідні для нормальної роботи мозку.
Вітаміни групи В іноді називають антистресовими, тому що вони підвищують імунну систему організму під час стресу.
Побічні ефекти
Доказательства не подтверждают какого-либо вреда от слишком большого количества витамина B1.
Але ми закликаємо проконсультуватися зі своїм лікарем, перш ніж використовувати добавки та/або як замінник їжі, а також звернутися за порадою до лікаря щодо того, як поліпшити своє здоров'я, а не за допомогою самодіагностики.
Взаємодії
Чай і кава містять дубильні речовини, хімічні речовини, які можуть взаємодіяти з тіаміном, що ускладнює його засвоєння.
Деякі з хімічних речовин у сирих молюсках і рибі можуть руйнувати тіамін, що може призвести до дефіциту, якщо його вживати у великих кількостях. Приготування їжі руйнує ці хімічні речовини, але також руйнує і тіамін.